
Klorid
“Klorid az életfontos elektrolit”
Klorid hatásai
-
Életfontos elektrolit
A klorid az életfontos elektrolitok közé sorolható. Negatív töltésű molekula, amely más elektrolitokkal (káliummal, nátriummal, HCO3-mal) együttműködve segít a szervezetben a folyadék mennyiségét szabályozni és fenntartani a sav-bázis egyensúlyt. A klorid jelen van minden testfolyadékban. A klorid részt vesz a sejtekben és a sejtmembránokon lejátszódó elektromos folyamatokban. A klorid nyugalmi helyzetben segít fenntartani az elektromos semlegességet, ingerválasz esetén a potenciálváltozásért felelős.
-
Klorid forrása
A szervezetbe a klorid a táplálékkal, leginkább a nátrium és klorid molekulákból álló konyhasóval jut be. A klorid, ásványi anyag nagy része a gyomor-bélcsatornán keresztül szívódik fel, a felesleges mennyiség pedig a vizelettel kiválasztódik ki. A klorid megtalálható minden testfolyadékban, viszont a legmagasabb koncentrációban az extracelluláris térben és a vérben található.
-
Sav-bázis egyensúly
Legtöbbször a klorid koncentráció változása jól tükrözi a nátrium szint változását, sav-bázis egyensúlyzavar esetén azonban a vér klorid szintje a nátrium koncentrációjától függetlenül is változhat (puffer-hatás). A klorid szintje a vérben normál körülmények között állandó. Táplálkozáskor a klorid, ásványi sók szintje csökkenhet, mivel a gyomor, emésztéskor savat termel, amihez kloridot használ fel a vérből.
