
Kalcium
“Keménység, szilárdság, erő”
Kalcium az életfunkciókért és stabilitásért
A kalcium az egyik legfontosabb ásványi anyag, mivel minden sejt, szövet működéséhez elengedhetetlen. A kalcium a csontok szilárdságának biztosításán túl szerepet játszik az idegek és izmok ingerelhetőségében, az izomszövet összehúzódásában, és a véralvadás folyamatában. A kalcium fogak építőanyagaként fontos szerepet tölt be a fogazat egészségében és a fogszuvasodás elkerülésében.
Ingerület átvitel
A kalcium a sejtmembrán felépítésén és sejtek közötti kommunikáción keresztül részt vesz a normális ingerület átvitelben. A kalcium hozzájárul a normál izomműködésben. A protrombin átalakulása a kalcium ion hiányában elmarad, így kalciumnak kiemelkedő szerepe van a normál véralvadási folyamatokban. Enzimekhez kötődve katalizáló és felépítő hatása van, amelyen keresztül hozzájárul az emésztőenzimek normál működéséhez.
A kalcium segíti a vas és a B12-vitamin felszívódását ezzel a vér állapotát és a véralvadást határozza meg. A kalcium a magnéziummal, a foszforral és a D-vitaminnal együtt fejti ki a hatását.
A kalcium az egyik legnehezebben emészthető és felszívódó elem. A feldolgozott élelmiszerekben található foszfátok (vörös húsokban, üdítőitalokban), gátolják a kalcium lebomlását és oldott állapotba kerülésért. Felszívódása teljes mértékben a bélben lévő D-vitamin jelenlététől függ.
A szervezetben találhat kalcium 99%-a csontszövetben és a fogazatban található, amelyek egyben kalciumraktárként is működnek. A kalcium többi része a sejtekben és a vérben található.
A hormonszabályozott kalcium
Az állandó kalcium mennyiség fenntartásához, hormonok és vitaminok szabályozása szükséges, amelyek szabályozzák a kalcium felszívódását, kiürülését, és a csontokba való beépülés, felszabadulás egyensúlyát.
A kalcium felszívódásához elengedhetetlen a D-vitamin. A mellékpajzsmirigyben termelődő parathormon, a csontok fokozott bontásával és az aktív D-vitamin képzésével elősegíti és növeli a kalciumszintet. A D-vitamin a kalcium bélből való felszívódását, és a vizelettel való kiválasztás, csökkenését segíti.
Az emberi test kb. 1000 g kalcium raktárral rendelkezik. Az egészséges szervezetnek naponta 800-1200 mg kalciumra van szüksége, ami aktív sportolás esetén, akár 1.500-2.000 mg is lehet.

Kalcium hiány
A kalcium hiány szerepet játszik a csontritkulás, oszteoporózis kialakulásában.
Az alacsony kalciumszint izomfájdalmat, izomgörcsöket, érzészavarokat okozhat, mivel fokozódik az idegek és az izmok ingerelhetősége, ezért kisebb ingerekre hevesebben reagálnak.
Kalcium hiány
-
Kalciumszint csökkenésének okai
Hiányos, egyoldalú táplálkozás az egyik leggyakoribb oka a kalciumhiánynak. Kalciumhiányhoz vezethet még a mellékpajzsmirigy alulműködése, a D-vitamin hiány, vesebetegségek és hasnyálmirigy gyulladás. Terhesség és szoptatás alatt megnő a kalcium szükséglet. A kalciumszint csökkenésének további okai a felszívódási zavarok, D-vitamin hiány, a túlzott magnéziumfogyasztás, hosszan fennálló máj- ill. vesebetegségek és a stressz.
-
Kalcium hiány tünetei infúziós kezelés
Az alacsony kalciumszint memóriazavart, depressziót okozhat. Az alacsony kalciumszint vérnyomás ingadozást, magas vérnyomást is eredményezhet. A kalcium szint jelentős csökkenése a zsibbadásérzést okozhat a lábakban, ujjakban, az ajakban, nyelvben. A kalcium hiány a kezek és lábak izomgörcséért, általános izomfájdalmakért és az arcizom görcsös tüneteiért is felelőssé tehető.