
Cink (Zinc)
“Cink a külső, belső szépségért”
A Cink szerepe, felszívódása, forrása
A cink, mint nyomelem, kiemelkedő szerepet tölt be a szervezetben lezajló enzimatikus folyamatok szabályozásában. A tápanyagok feldolgozása során elvesztett cink miatt egyre kevesebb cinkhez jutunk és cinkhiány alakul ki. A cink felszívódása a vékonybél felső szakaszán keresztül történik. A cink részt vesz a sejt növekedésben, a tesztoszteron termelésben, az enzimek működtetésében és az immunrendszer fenntartásában.
A cink enzimekhez kötődve számos testfelépítő (csontozat, kötőszövet) és szabályozó folyamatban vesz részt. A cink enzimek működését katalizálva, hozzájárul a normál sav-bázis egyensúly fenntartásához, és részt vesz a makro tápanyagok, szénhidrátok, zsírsavak anyagcseréjéhez.
Hol játszik vezető szerepet a Cink?
-
Citoplazma
A cinknek citoplazmatikus ionként fontos szerepe van a citoplazma felépítésében. Cink hiányban leáll a citoplazma szintézis, ezzel együtt károsodik a növekedés, a fejlődés, és a regenerálódás. Ha a cink intracelluláris térbe történő beáramlása károsodik, akkor a cink ion hiánya több regenerációs folyamatot gátol, mint alkohol elvonásos tünetek-, diabeteses ketoacidózisból való kilábalást, hiperakut betegségből való felépülést.
-
Sejtosztódás
A cinknek kulcsszerepe van a normál DNS szintézisben, ezáltal a sejtosztódásban és az RNS szintézisen keresztül a normál fehérjeszintézisben. A cinknek a hormonrendszerben betöltött szerepe miatt hozzájárul a vér normál tesztoszteronszintjének a fenntartásához.
A cink sejtosztódást támogatásával és a sejtek oxidatív stresszel szembeni védelmével segíti a spermiumok osztódását, így szerepet játszik a normál termékenység és szaporodás fenntartásában. A cink részt vesz az immunrendszer normál működésében, így cink hiányában a szervezet védekező képessége is csökkenhet.
-
Immunrendszer
A cinknek meghatározó szerepe van az immunrendszer működésében. A cinket, a C-vitaminnal együtt pótolva, hatni tudunk az immunrendszerre. A cink és C-vitamin infúzió együtt adásával erősíthetjük az immunrendszert és csökkenteni tudjuk a különböző felső légúti megbetegedések (pl. megfázás) lefolyásának idejét és súlyosságát. A cink infúziós pótlásának hatására emelkedhet a T limfocita sejtek száma.
A cink fontos szerepet játszik a normál látás fenntartásában, mivel részt vesz az A-vitamin normál anyagcseréjében.
Bőr, haj, köröm
A cink hozzájárul a haj, köröm és bőr normál állapotának fenntartásához, emiatt is gyakran használják a szépségápolásban. A cink infúziós bevitele erősíti a körmöket és a hajat, valamint a bőr egészségét növeli.
Cink és terhesség
A WHO ajánlása szerint a terhesség harmadik trimeszterében fokozott cinkpótlás javasolt. Szoptatás alatt szintén ajánlott nagyobb mennyiségű cink pótlása, amit utána 3 havonta érdemes lépcsőzetesen csökkenteni a normál szintre.
A cink alapvető szerepet tölt be a vércukorszint szabályozásban. A cink szabályozza és ellenőrzi az anyagcsere folyamatokat. A cink több mint 120 metalloenzim szerkezeti elemeként részt vesz a nukleinsavak és a fehérjék szintézisében, emiatt meghatározó szerepe van a sebgyógyulásban, növekedésben, valamint az inzulin térszerkezetének kialakításában. A cink kellő mennyiségű jelenléte szükséges az ízérzés megőrzéséhez, valamint a természetes növekedés, a nemi fejlődés és a szaporodás folyamataihoz