
Szelén
“ Nyomelem, ami megfiatalít”
A szelén olyan ásványi anyag, nyomelem, ami szervezet számára nélkülözhetetlen, azonban csak kis mennyiségben van rá szükség
Szelén, Selenium
A szelén elengedhetetlen egyes szelenoprotein típusú enzimek szintetizálásához, amelyek antioxidánsként, hormonszabályozóként és a proteinszintézist elősegítő anyagokként működik.
Mire is hasznos a Szelén?
A szelénhiány leggyakrabban pajzsmirigy megbetegedést okozhat, de hosszú távú hiánya hatással lehet a szív és a csontok egészségére is. A szelén, mint nyomelem, az E-vitaminnal együtt működve, antioxidánsként hatékonyan csökkentheti a rákos megbetegedések kialakulását azáltal, hogy a sejtek védi. A szelén a jóddal együtt a pajzsmirigy hormontermelésre is hatással van.
A szelén pótlásával, akár infúzió segítségével, megelőzhetők lehetnek a szív- és érrendszeri betegségek. A szelén antioxidánsként a bőr gyulladásos betegségeinek kialakulását kivédheti. A szelén csökkentheti a stroke, a szívinfarktus, az asztma, a cukorbetegség, a diabétesz, vagy a daganatos betegségek kockázatát.
A szelén már önmagában is antioxidáns, azonban alapvető szerepet játszik a glutation-peroxidáz enzim működésében, ami a szervezetbe kerülő mérgekkel szemben fejt ki védőhatásukat. A glutation-peroxidáz antioxidáns hatású, ezért védelmet biztosít a káros szabadgyökökkel szemben, és ezzel képes megelőzni bizonyos rákos megbetegedéseket, szív–és érrendszeri problémák kialakulását, vagy a szürkehályog kialakulásának kockázatát.
Szelén megfiatalít
A szelén lassítja a szövetek öregedését. A szelén nélkülözhetetlen a növekedéshez, a megtermékenyüléshez, a máj működéséhez, a haj és a bőr egészséges állapotához és a látáshoz. A szelénnek a mérgező hatású higany és arzén megkötésében is szerepe van. A szelén csökkenti a haj korpásódását és erősíti a hajas fejbőrt. A szelén szerepet játszik az egészséges férfispermiumok létrehozásában és a prosztatamirigy működésében.
Szelénium egyéb hatásai
Koleszterin szint
A szelén azzal is csökkentheti a szívinfarktus kockázatát, hogy az erekben gátolja a vérrögképződést és növeli a HDL, a „jó” koleszterin arányát a „rossz” koleszterinnel szemben.
A szelén szükséges a hasnyálmirigy működéséhez és a szövetek rugalmasságához.
Immunrendszer
A szelén glutation-peroxidáz enzimmel együttműködve az immunrendszer valamennyi alkotójára hatással van, beleértve a fehérvérsejtek termelését és aktivitását és a csecsemőmirigy működését is.
Antioxidáns
A szelén és az E-vitamin, mint antioxidánsok, együtt működve erősebben fejti ki hatásukat az egészséges szívműködés biztosítására és az antitestképzésre. A szelén hatásos gyulladáscsökkentésre, pikkelysömör vagy ekcéma tüneteinek enyhítésére és reumás ízületi gyulladásra.